Fumigacja

Fumigacja jest mniej znanym pojęciem, które odnosi się do procesu eliminowania szkodników, a w szczególności drobnych insektów, takich jak np. pchły, wszy czy szkodniki drewna. Termin pochodzi od łacińskiego słowa „fumigato”, które oznacza dymienie. W praktyce jest on jednak szerszy, gdyż poza rozprowadzaniem dymu takie usuwanie owadów obejmuje także gazowanie i parowanie. Istotą fumigacji jest nasycenie powietrza, pokrycie powierzchni i przeniknięcie do wszelkich zakamarków substancji, które powodują eliminację szkodników. Fumigatorami mogą być mgiełka substancji chemicznych lub gorąca para wodna. Gazowanie stosuje się zarówno domach mieszkalnych, jak i w magazynach oraz innych pomieszczeniach zagrożonych rozwojem insektów. Stosowane preparaty po procesie fumigacji nie mają wpływu na ludzki organizm. W przeszłości popularnym fumigatorem był bromek metylu, który wycofano ze względu na przyczynianie się do powstawania efektu cieplarnianego. Obecnie do gazowania stosuje się głównie fosforowodór.

Przeznaczenie i zalety fumigacji

Usuwanie owadów gazowaniem ma znaczną przewagę nad stosowaniem oprysków. Najważniejszą zaletą tej metody jest jej wysoka skuteczność. Rozprowadzany związek nie tylko osiada na powierzchniach, ale unosi się w przestrzeni i wnika w strukturę tkanin, tapicerki, drewna czy innych porowatych materiałów. Mikroskopijne kropelki fumigatora są zbierane nóżkami wędrujących owadów i wraz z pożywieniem dostają się do ich organizmów. Z tego powodu fumigacja jest najskuteczniejszą metodą zwalczania pluskiew i wszy. Proces gazowania znajduje zastosowanie w wielu miejscach. Najczęściej stosuje się go do odkażania palet i innych opakowań drewnianych, które są wykorzystywane w unijnym transporcie towarów. Fumigowane produkty są oznaczone symbolem IPPC. Fumigacja znajduje też zastosowanie w zwalczaniu szkodników:

  • zbiorników produktów mączno-zbożowych,
  • zboża i ziarna,
  • produktów spożywczo-rolnych,
  • naczep samochodowych,
  • budynków i konstrukcji drewnianych (np. dachów),
  • pustych obiektów.

Firma Leader oferuje usługi fumigacji Klientom z miejscowości Bolesławiec, Legnica, Jelenia Góra, Wałbrzych, Lubin oraz z terenu całego województwa dolnośląskiego. Zabezpieczamy obiekty zagrożone kornikiem, kołatkem domowym, spuszczelem pospolitym, a także eliminujemy komary, muchy i inne insekty. Stosujemy wyłącznie profesjonalne metody gazowania.